fbpx ...

Rosyjskie jednostki zaczęły przenosić się na „pozycje szturmowe”

Według jednego z wysokich rangą amerykańskich urzędników Rosja przesunęła część artylerii dalekiego zasięgu i wyrzutni rakietowych na pozycje strzeleckie, które dają jej zasięg na terytorium Ukrainy.

Według urzędnika niektóre rosyjskie jednostki opuściły swoje miejsca montażu i zaczynają przemieszczać się na „pozycje do ataku”. Ten ruch oznacza zmianę od niedzieli, kiedy to niektóre jednostki opuściły miejsca zbiórek, ale nie zajęły jeszcze pozycji, które można by uznać za pozycje bojowe.

Stany Zjednoczone twierdzą, że Rosja zaatakuje Ukrainę do końca tego tygodnia, chociaż nie jest jeszcze pewne, jaką formę przybierze atak – powiedział amerykański urzędnik. 

Po rozpoczęciu ewentualnego ataku wiedza USA o tym, co się dzieje, dramatycznie się zmniejszy. Amerykanie nie będą mieli wojsk na ziemi ani samolotów zwiadowczych w powietrzu, a rosyjskie cyberataki i wojna elektroniczna zagłuszą komunikację.  

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że Rosja ma teraz 80% sił potrzebnych do rozpoczęcia inwazji na pełną skalę, a reszta jest w drodze. Ponad 100 000 rosyjskich żołnierzy jest zgromadzonych wzdłuż granic Ukrainy – na wschodzie w Rosji, na północy oraz na Białorusi.   

Doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan ostrzegł w niedzielę rano w programie „Face the Nation”, że rosyjski prezydent Władimir Putin może wydać rozkazy inwazji „w zasadzie w każdej chwili”.

„W ciągu ostatnich 10 dni widzieliśmy dramatyczne przyspieszenie gromadzenia się sił rosyjskich i rozmieszczenia tych sił w taki sposób, aby mogły rozpocząć akcję wojskową w zasadzie w dowolnym momencie” – powiedział Sullivan. „Mogą to zrobić w nadchodzącym tygodniu, ale oczywiście wciąż czeka to na rozkaz” Putina.  

Sullivan przyznał ,że istnieje wyraźna możliwość, że Rosja może przeprowadzić atak pod tak zwaną fałszywą flagą, być może w regionie Donbasu na Ukrainie, aby usprawiedliwić inwazję, i powiedział, że USA „obserwują bardzo uważnie”. W tym scenariuszu rosyjskie służby wywiadowcze mogą „przeprowadzić pewnego rodzaju atak na rosyjskie siły zastępcze we wschodniej Ukrainie lub na obywateli Rosji, a następnie obwiniać za to Ukraińców” – powiedział Sullivan w niedzielę.

Sullivan informuje przywódców Kongresu o najnowszych wydarzeniach na Ukrainie w poniedziałek.

W sobotę prezydent Biden ostrzegł prezydenta Rosji Władimira Putina , że w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę Stany Zjednoczone „zareagują zdecydowanie i nałożą szybkie i poważne sankcje”. 

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.